A hajózás történet és a hadviselés sok érdekes megoldásra szolgáltat példát. Egyesek beváltak, mások zsákutcának bizonyultak, ezek egyike a két sajátos, második világháborús, japán cirkáló a Kitakami és az Oi, melyek fő fegyverzetét torpedók alkották, hajónként 40-40 darab. Ezen a hajók megépítését egy igen hatékony fegyver megalkotása tette lehetővé. Ez a torpedó és ezek a cirkálók összeházasítása, nyomán egy elméletben igen halálos fegyver jött létre, amelyek, az elképzelések szerint az amerikai csatahajók halálos ellenségeivé kellett volna válnia a japán tengerészeti doktrína szerint...

blog424-01.jpg

Szerző: ambasa  2024.03.12. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: hajózás hadtörténelem második világháború csapattörténet Japán

blog423-01.jpgPikák, muskéták, arkebúzok és alabárdok. Tollas kalapok, buggyos nadrágok. Vértes  lovasok  és dragonyosok. Hajdúk, szárnyas huszárok és janicsárok. Dumas testőrei vagy Gárdonyi Egri Csillagokjának magyar és török hősei, és megannyi más csodás irodalmi mű... Egy korszak meghatározó  képei és Európa történelmének meghatározó korszaka. Ezt öleli fel a Pike&Shotte szabályrendszere... 

Szerző: HPetyo  2024.03.05. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: 28mm wargame szabályismertető Pike&Shotte

blog422-01.JPGA 2019-ben, a győri, 5. Historikumon John - aki egy hazánkba szakadt, angol wargamer - ismertetett meg engem ezzel az egyszerű, de egyszerű játékkal. Meglátni és megszeretni ezt a játékot csak egy pillanat műve volt. Johnról tudható, hogy nem először avatja be, szűk közösségünket egy ilyen jellegű játékba, hiszenő ismertetett meg a Wizkid, Pirates játékával is...

Szerző: ambasa  2024.02.27. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: repülés wargame szabályismertető

blog421-01.jpgSajnos az utóbbi időben egyre kevesebbet jutok el könyvesboltokba, így nehezen tudom követni az újabb és újabb megjelenéseket. Mivel lehet, hogy nem csak én vagyok így, ezért megpróbálom időről időre megosztani olvasmányélményeimet a blog olvasóival, hátha egyesek kedvet kapnak egy-egy olyan könyvhöz, amelyről még nem hallottak, de az érdeklődési körükhöz tartozik…

- Robert Jackson: A flamand légiháború 1918 (Hajja & Fiai 2002.)

- Walter Lord: Hihetetlen győzelem (Zrínyi 1980.)

- Robert L. O'Connell: A kard lelke - A fegyverek és a hadviselés illusztrált története az őskortól napjainking (Gold Book 2005.)

- Barrett Tillman: Kézikönyv az Egyesült Államok Légierejéről (Gold Book 2004.)

- Horváth Árpád: Csodafegyverek (Zrínyi 1972.)

- Tömböl László, Juhancsik János: NASAMS - Légvédelem a XXI. században (Zrínyi 2021. Haditechnika Fiataloknak)

*****

Szerző: ambasa  2024.02.13. 00:00 2 komment

Címkék: könyv

fympetowyaitwmp.jpgAz utolsó rész következik! Az utolsó hét légi győzelmének leírása, amivel aztán az olasz légierő legnagyobb repülő ászává vált.

A háború kezdi lelkileg megviselni Baracca-t, nem bízik már annyira legyőzhetetlenségében, ezért állandó kíséretet kap bevetései során, akiknek az a feladata, hogy védjék és fedezzék bevetések közben. Ha lehet ne vegyenek részt a légi csatában, feladatuk az Ászok ásza védelmezése, egy legenda nem hallhat meg!

Az osztrák-magyar berepülések száma csökkent, viszont a kötelékekben bevetett gépek száma növekedett. Egy kis kötelékben 3-4 gép vett részt a háború elején, és inkább több kis kötelék vett részt a bevetésben, ez a háború vége felé úgy változott, hogy kevesebb bevetés, de kötelékben részt vevő repülőgépek száma 6-7-re de akár 20-ra is emelkedik.

Szerző: rangelistvan  2024.01.23. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: Phönix Piave Treviso Nieuport Francesco Baracca Spad VII

blog419-01.jpgA Boulton & Paul Overstrand bombázója egy különös gépe a brit repüléstörténetnek. Egyszerre volt korszerű és végtelenül avitt. Ez a bombázó volt a Royal Air Force utolsó kétfedelű bombázója, és egyben a világon a legelső motor mozgatta lövésztoronnyal felszerelt repülőgép. Ez a gép a harmincas évek elején egyszerre képviselte a múltat és a jövőt. Noha nem készült belőle sok, mégis egyféle mérföldkő volt a hadirepülőgépek történetében...

Szerző: ambasa  2024.01.09. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: repülés Nagy-Britannia XX.század

blog418-01.jpgValamikor a rendszerváltás idején létezett a Magyar Könyvklub, amely akkor számos szép könyvet jelentetett meg megfizethető áron. Ezen könyvek sorába tartozott Csorba Csaba, magyar várak történetét feldolgozó négykötetes sorozata, amely 1997-2002. között jelent meg...

Szerző: ambasa  2023.12.26. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: könyv hadtörténelem Magyarország

baracca_3_vezerlep.jpgA harmadik részben az olasz ászpilóta hét légi győzelmével ismerkedhet meg az olvasó. A légi tevékenység 1917 őszétől fokozódik az olasz hadszíntéren. Szinte darázsfalkaként jelennek meg az égen a különböző bombázók és vadászgépek, ezt Baracca százada és az olasz főparancsnokság is észreveszi. Ez már előjele a caporettói áttörésnek, de nem gondolják, hogy a 12. isonzói csata ilyen elsöprő lesz számukra. Baracca sorban gyűjti légi győzelmeit és több alkalommal már dupla légi győzelmet is arat. Ezzel ténylegesen kiérdemli az Ászok Ásza címet!

 

 

Szerző: rangelistvan  2023.12.12. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: repülés hadtörténelem első világháború csapattörténet Olaszország

blog416-01.jpgFelmerülhet a kérdés, hogy miért pont erről a hajóról írok, és igazából nincs rá jó válaszom. Csak. Csak mert érdekel, csak mert tetszik. De a múlt hónapban változott a helyzet, amikor is elolvastam Danyikó László: Hadihajóink című füzetét a Zrínyi kiadó Haditechnika fiataloknak sorozatából, ahol említésre kerül, mint a Magyar Honvédség estleges leendő hajója. Hogy ez a szerző gondolata, vagy valóban felmerült, azt nem tudom, de nem is igazán lényeges. Ami lényeg, hogy úgy gondoltam érdemes róla írnom és megismertetnem az olvasóimat ezzel a modern, kis hadihajóval...

Szerző: ambasa  2023.11.28. 00:00 3 komment

Címkék: haditechnika hajózás Skandinávia

2508-ill-originalelr.jpgTovább folytatódik az olasz ászpilóta – Baracca – története. Az előző részben hét légi győzelmével ismerkedhetett meg az olvasó. Megtörtént az ásszá válás is az ötödik légi győzelmével, de az „igaz” légi győzelmek még csak ezután következnek. Még hisz abban, hogy legyőzhetetlen, ezáltal bátrabb, vakmerő rajtaütéseket hajt végre. És közeledik azon győzelme is, amikor kiérdemli az ászok ásza címet!

Szerző: rangelistvan  2023.11.07. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: repülés hadtörténelem első világháború Olaszország

blog414-01.jpgSajnos az utóbbi időben egyre kevesebbet jutok el könyvesboltokba, így nehezen tudom követni az újabb és újabb megjelenéseket. Mivel lehet, hogy nem csak én vagyok így, ezért megpróbálom időről időre megosztani olvasmányélményeimet a blog olvasóival, hátha egyesek kedvet kapnak egy-egy olyan könyvhöz, amelyről még nem hallottak, de az érdeklődési körükhöz tartozik…

- Norman Franks, Hal Giblin: Császári sasok karmai közt - Böhme, Müller, Von Tutschek és Wolff légi győzelmei és áldozatai (Hajja & Fiai 2004.)

- Brit Buttar: Megtorlás - Közép-Ukrajna visszafoglalása 1943 (PeKo 2022.)

- Csonkaréti Károly: Lélekvesztők - Zseb-tengeralattjárók és egyéb furcsaságok (Kornétás 2020.)

- Kecskés László: Komárom az erődök városa (Zrínyi 1984.)

- Danyikó László: Hadihajóink (Zrínyi 2021. Haditechnika Fiataloknak)

- Rubicon 2021/7 - Lengyelország

Szerző: ambasa  2023.10.31. 00:00 4 komment

Címkék: könyv

bolyai2023-001.JPGXIX. Bolyai Makettépítő kupa

Immár 19. alkalommal rendezte meg a budapesti székhelyű Bólyai Makett Klub a szokásos év végi makettversenyét október első szombatján. Az immár szokásos helyszínné váló China Martban.

Szerző: ambasa  2023.10.17. 00:00 1 komment

Címkék: rendezvény makettezés Magyarország

baracca_kepernyokep_2023-10-01_201307.pngKülönleges sorozattal készülök a kedves olvasó számára.

Egy I. világháborús olasz ászpilóta légi győzelmeinek történeteit ismerhetjük meg a következő cikksorozatban. A különlegessége pedig ebből fakad, hogy nem egy osztrák-magyar pilóta szemszögéből ismerhetjük meg az I. világháború „légi cirkuszának” világát - hanem egy kevésbé ismert szemszögből – az ellenséges szemszögéből.

Az olasz ászpilóta pedig Francesco Baracca, aki 34 igazolt légi győzelemmel az Olasz Királyság legeredményesebb vadászpilótája volt az I. világháború alatt. Nem szeretnék Baracca önéletrajzával kezdeni, mert azt már páran leírták, viszont légi győzelmeiről kevés információ maradt fent.

Szerző: rangelistvan  2023.10.03. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: első világháború Olaszország WW1 Baracca Nieuport Flik Francesco Baracca baracca

blog412-01.JPGEgyszer már hét esztendővel ezelőtt meglátogattam ezt a gyűjteményt, így épen ideje volt egy újabbnak, hogy lássam a változást. Akár csak 2016-ban idén is is a GoForgó Travel tematikus útját választottam...

Szerző: ambasa  2023.09.19. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: repülés haditechnika múzeum jármű Szlovákia

blog410-01.jpgSajnos az utóbbi időben egyre kevesebbet jutok el könyvesboltokba, így nehezen tudom követni az újabb és újabb megjelenéseket. Mivel lehet, hogy nem csak én vagyok így, ezért megpróbálom időről időre megosztani olvasmányélményeimet a blog olvasóival, hátha egyesek kedvet kapnak egy-egy olyan könyvhöz, amelyről még nem hallottak, de az érdeklődési körükhöz tartozik…

- Charles Phillips: Lovagok - A lovagi kultúra aranykora - Képes enciklopédia (Kossuth 2010.)

- Szarkáné Farkas Anikó: Várháborúk - A magyar történelem mozgalmas időszakai (Aquila 2006.)

- Balogh Tamás, Csepregi Oszkár: A Szent István csatahajó és a csatahajók rövid története (General Press 2002.)

- Nagyváradi Sándor, M. Szabó Miklós, Winkler László: Fejezetek a magyar katonai repülés történetéből (Műszaki Könyvkiadó 1986.)

- Martin J. Dougherty: A világ legrosszabb fegyverei - Balul elsült hadi találmányok (Ventus Libro 2012.)

- Nagy László: Az Airbus A319, a Falcon 7X és a KC-390 szállító repülőgépek (Zrínyi 2021. Haditechnika Fiataloknak)

*****

Szerző: ambasa  2023.09.12. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: könyv

blog409-01.JPGMár évekkel ezelőtt tudomást szereztem ennek a múzeumnak a létezéséről egy tematikus facebook csoportban. Már akkor elhatároztam, hogy előbb-utóbb meglátogatom. De aztán közbe jött egy-két dolog, pl a világjárvány. Ennek elmúltával ismét napirendre került a látogatás, de ehhez próbáltam társakat szerezni. Sajnos a baráti köröm nem osztozott az érdeklődésembe, vagy nem ért rá, így kénytelen voltam magam nekivágni az útnak...

Szerző: ambasa  2023.08.29. 00:00 1 komment

Címkék: haditechnika múzeum jármű Magyarország

blog408-01.jpgEredetileg a Renault FT harckocsiról olyan 8-10 oldalt szándékoztam írni, de ahogy egyre jobban beleástam magamat, úgy nőtt az iromány hossza, és egy egyszerű cikkből egy sorozat lett. A széria első részében felvázoltam a harckocsi megszületését, a másodikban, pedig az alkalmazását. A harmadik részre maradt a műszaki leírása, a változatai, az alkalmazók hosszú sora és az emléke...

Szerző: ambasa  2023.08.16. 00:00 1 komment

Címkék: haditechnika második világháború első világháború Magyarország Franciaország

blog407-01.JPGEredetileg nem nagyon érdekelt ez a kiállítás, de egy fórumon valaki megemlítette ottjártát. Az ott elhangzott kérdések bennem is újabbakat vetettek fel, így úgy gondoltam magam járok majd utánuk…

Szerző: ambasa  2023.08.08. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: múzeum Magyarország

blog406-01.jpgAz cikk első részében ennek a méltatlanul kezelt típusnak - amely valahol a mai harckocsik előképe - megszületésének fordulatos történetét vázoltam fel. Most pedig következzen a legalább ilyen érdekes harci alkalmazása...

Szerző: ambasa  2023.07.25. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: haditechnika hadtörténelem második világháború első világháború Japán Lengyelország Németország Finnország Spanyolország Franciaország Törökország Közel-Kelet Oroszország/Szovjetunió

blog405-0.gifMég 2015-ben elhatároztam, hogy összegyűjtöm, és szabadidőm adta lehetőségekhez mérten végigrágom magamat a Magyar Királyi Honvédséggel foglakozó összefoglaló műveken, és az olyanokon, amelyek egy-egy nagyobb részterületet ölelnek fel, hogy megosszam tapasztalataimat és szubjektív véleményemet ezekről a könyvekről. Sajnos ez akkora mennyiség, hogy egyszerre nem fog menni, ezért 3-4 könyvenként fogok időről időre sort keríteni ezekre a csokorba szedett könyvismertetőkre.

- Bíró Ádám, Éder Miklós, Sárhidai Gyula: A Magyar Királyi Honvédség külföldi gyártású páncélos harcjárművei 1920-1945 (Petit Real 2006.)

- Mujzer Péter: 39M. Csaba páncélgépkocsi (magánkiadás 2021.)

- Barczy Zoltán, Sárhidai Gyula: A Boforstól a Doráig - A magyar légvédelmi tüzérség 1914-1945 (Petit Real 2008.)

- Barczy Zoltán, Sárhidai Gyula: A Magyar Királyi Honvédség légvédelme 1920-1945 (Zrínyi 2010.)

• • • • • • • • • • • • •

Szerző: ambasa  2023.07.18. 00:00 Szólj hozzá!

Címkék: könyv második világháború Magyarország

süti beállítások módosítása