1938. Egy Nagyon Brit Polgárháború
Amikor 1937-ben, egy szép májusi napon a brit uralkodó VIII. Edward frigyre lépett az elvált Wallis Simpsonnal, a birodalom polgárai még nem gondolták, hogy az elkövetkező idők, milyen sötét jövőt tartogatnak számukra. Egyesek az alattvalók szokásos lelkesedésével fogadták, mások számára közömbös volt, de volt egy jelentős réteg, amely ugyan különböző okokból ellenezték az házasságot. Stenley Baldwin, a miniszterelnök már a kezdetektől az ellenzők élére állt és felszólította a királyt a trónról való lemondásra. Az alattvalói odaadás lassan elolvadt és a nép egyre jobban elidegenedett uralkodójától. VIII. Edward válaszút elé érkezett, vagy a trón, vagy a szerelme, de volt egy másik út, de ez innentől már fantázia, ami elvezet minket 1938-ba egy nagyon brit polgárháborúba…
Nagyjából egy éve, egy Wargame Illustratedben felkeltette a figyelmemet először egy kép, majd egy cikk is, ami nagyon jó pofa 28mm-es figurákat ábrázolt. Ekkor kezdtem el érdeklődni, hogy ezek milyen játékhoz is tartoznak, és így jutottam az „1938 – A Very British Civil War”, avagy „VBCW” játékhoz. Maga a játék egy valós történelmi helyzet tovább gondolása, egy fajta mi lett volna ha. Ugyan általában nem szeretem az ilyen történelmietlen dolgokat, de itt megfogott az egész történetben való játékosság és a fantázia lehetséges szárnyalása, no meg, természetesen nem utolsó sorban a figurák. Valószínűleg nem lehetek egyedül, mert már az interneten találkoztam az „1938 – A Very Belgian Civil War” változattal is. Szerencsére bizonyos már meglévő festett és festetlen figuráim is felhasználhatóak, így már adva volt a lehetőség, hogy belevágjak, amiben barátom Petyó is támogatott, akit sikerült megfertőznöm az ötletemmel, aki szintén szerzett be a kornak megfelelő figurákat, ugyan kezdetben még egész más céllal.
Magának a játéknak az érdekessége, hogy nincs kötött szabályhoz kötve, mindenki a neki tetsző, vagy már éppen bevált rendszert használhatja. A játékhoz kiadott könyvek nem szabálykönyvek, hanem úgynevezett „Source Book”-ok amik hátteret adnak a játékhoz és a különböző frakciókhoz (sajnos nekem még egyik könyvhöz sem volt szerencsém, viszont így kicsit szabadabban használhatom majd a fantáziámat). A játék másik nagy előnye, hogy igen széles a figura választéka, használhatóak a teljeség igénye nélkül western, victoriánius, első- és korai második világháborús, orosz- és spanyol polgárháborús, pulp action, adventures, gengszter, egyes fantasy és még ki tudja milyen az esetleges konverziókat is beleszámítva (a második internet hivatkozás egyik füle részletesen bemutatja, hogy egyes gyártól melyik termékei használhatóak fel), és hasonló mondható el a járművekről is, amely átalakítása még több lehetőséget rejteget, beleértve a páncélozott gőztraktort és a szintén páncélozott emeltes villamost is. Amennyire tudom, a britek elég komolyan veszik ezt a játékot – az én ízlésemnek kicsit túl komolyan – aminek következtében a játékosok gyakran helytörténeti kutatásokat is végeznek, ami nem csoda, hiszen a játék eleve erre is biztat. Ennyire nem szeretnék belemélyedi, de minden esetre tiszteletet vált ki belőlem ez a fajta elhivatottság, és valahol a történelmi hadijáték másodlagos célját, a történelmi ismeretek gyarapításának igényét váltja ki a játékosból.
(az összes kép az internetről származik)
Legközelebb, megpróbálom bemutatni a játék alternatív történelmét és a különböző frakciókat...
Források, és kedvcsináló hivatkozások:
Wargame Illustrated 280 104-109. old.
http://althistory.wikia.com/wiki/A_Very_British_Civil_War
http://www.btinternet.com/~jprice9/
http://www.edinburghwargames.com/Journal%2030.htm
http://baddave.pbworks.com/w/page/8815219/1938%20A%20Very%20British%20Civil%20War
http://6milphil.wordpress.com/tag/interwar/
Folytatása következik….
Ambasa