Hazánkban dívik egy számomra nemes hagyomány. Nagyon sok tűzoltóállomás elé kiállítanak egy egykori tűzoltóeszközt. Ez számomra azt jelenti, hogy ez a testület büszke a múltjára és megőrzi korabeli technikai eszközeit...
Ennek egyik bizonyítéka a még tavaly újpesti tűzoltóság telkén megnyílt Tűzoltóskanzen. Maga a gyűjtemény látszólag nem nagy, kilenc eszközt tartalmaz, de mégis bemutatja a ennek a szervezetnek a technikai történetét, és e mellett még a magyar speciális járműgyártás egy szeletét is. Ezen kilenc eszközön keresztül az érdeklődő nyomon követheti a győri gőzfecskendőtől a hetvenes-nyolcvanas évek Simon daruskocsijáig ezen eszközök fejlődését.
A gyűjtemény a következő járművekből áll:
-Gőzfecskendő, Budapesti Szivattyú- és Gépgyár 1910.
-Mávag Daimler Benz Magirus 26/30 fa tolólétra 1928.
-Mávag-1000 tartályos gépjárműfecskendő 1948.
-Csepel-350 gépjárműfecskendő 1952.
-Csepel D-420 gépjárműfecskendő 1957.
-Csepel D-710 gépjárműfecskendő 1959.
-Csepel D-344 / Ikarusz 536 gépjárműfecskendő 1972.
-Csepel 750 gépjárműfecskendő
-Simon-Dudley SS 400 darús fecskendő 1992.
(Ha volt hiányérzetem, az gyermekkorom kocka Csepel D-707-es tűzoltóautója volt, remélem előbb-utóbb egy ilyen is kerül a skanzenbe.)
Ez a gyűjtemény amolyan igazi mai múzeum. A legkorábbi kiállítás tárgy kivételével - amelyet egy üvegfal véd - mindbe be lehet ülni, fel lehet rá mászni, ki lehet nyitni a kis ajtókat, meg lehet fogni az ott elhelyezett tárgyakat. Minden tárgy védve van az időjárás viszontagságaitól, mégis megtekinthető. Ami számomra fontos, minden jól fotózható, ez alól csak az 1910-es, üvegfal mögötti gőzfecskendő kivétel. Amikor ott voltam vakító napfény volt, ezért az üvegfelület folyamatosan csillogott, csak részletekben, a fényképezőgépet az üvegnek szorítva tudtam képeket készíteni róla.
Azonban a múzeum nem csak abban modern, hogy minden megfogható, hanem az is hogy nagyon nagymértékben gondol a gyerekekre. A mellett, hogy számos játék várja őket, természetesen ők még talán nálunk, technika csodálóin túl is jobban élvezik, hogy beülhetnek ezekbe a koros járművekbe, forgathatják a kormánykerekeket, miközben műanyag tűzoltósisakot viselhetnek. Ugyan ők talán nem is tudják, de olyan járművekkel játszhatnak, amelyek gyakran korosabban szüleiknél, sőt egyidősek a nagyszüleikkel. És ez nem csak amolyan szándék, ottjártamkor több ilyen csillogó szemű gyermeket láttam. Szintén az ifjú korosztály ottlétét jelzik a tűzoltókról szőlő gyerekverseket tartalmazó tablók.
Maga gyűjtemény látogatása ingyenes, csak előzetes telefonos, vagy e-mailes egyeztetést igényel, hogy valaki kitárja előttünk Budapest egyik külvárosának eme kis ékszerdobozát.
Ambasa