A Székesfehérvári Helyőrségtörténeti Emlékgyűjtemény által megrendezett IV. Ólomkatona és Hadijáték bemutatón lejátszott két 20 mm-es méretarányú csata egyikének leírását teszem most közzé. A csata saját szabály alapján játszódott. A szabályban minden a csatát érintő körülményt (időjárástól kezdve a szerezhető pontokig) rögzítünk, így most ezek is bemutatásra kerülnek, hogy tisztább legyen a kép az olvasó előtt.
Helyszín: Szovjetúnió, Osztrogozsszk és Korotojak között
Időpont: 1942. augusztus 15. hajnali 4 óra 45 perc.
Támadó: Szovjet (850 pont)
Védő: Német/Magyar (650 pont)
Játék hossza: 7+1 kör
Időjárás: száraz
Speciális feltételek: egy magyar gyalogos század nehézfegyverek nélkül Korotojak felől visszavonul (24 pont erősségben), egy magyar páncélos század később érkezik be (tartalékok szabálya szerint) északnyugati irányból (105 pont erősségben).
Leírás / előzmények:
A magyar parancsnokságnak éjfélkor jelentik, hogy a korotojaki hídfőben szovjet gyalogos és partizán csapatok tankokkal megerősítve törnek előre, átszakították a magyar harcvonalat. Az így ütött résen jól felszerelt, tankokkal megerősített elit (gárda) ezred özönlik át Osztrogozsszk városa felé (ami kb. 10-15 km-re van a hídfőtől). Ebben a városban települt a magyar hadtápkörzet. A magyar 12. könnyű hadosztály 18. és 48. gyalogezredeinek szekszárdi, sárbogárdi és tolnai zászlóaljai próbálják megállítani őket, de páncéltörő fegyverek hiányában ez szinte lehetetlen.
Időközben a magyar páncélos hadosztályt riadóztatják és a német 336. gyaloghadosztály egyik zászlóalját a város védelmére vezénylik. A magyar 12. könnyű hadosztály iszonyatos veszteségeket szenved, még harcképes alakulatai részt vesznek a védelemben, egyébként visszavonul.
(Forrás: Környei István: Katonasors)
Győzelmi feltételek:
Szovjet:
- Betörni Osztrogozsszk városába, és megszállni a városparancsnokság épületét. 2 győzelmi pont.
- Magyar főtiszt likvidálása, vagy elfogása. 1 győzelmi pont.
- Zsákmányolni a hadtáp szekeret. 1 győzelmi pont.
- Minden megsemmisített tengelyhatalmi 100 pontért 1 győzelmi pont (maximum 6).
Német/Magyar:
- A visszavonuló magyar századból minimum 3 figura elérje a városparancsnokság épületét: 1 győzelmi pont.
- A játék végén nem lehet szovjet egység a városparancsnokság épületében: 1 győzelmi pont.
- Minden megsemmisített 100 pontnyi szovjet egységért 1 győzelmi pont (maximum 8).
Végeredmény:
Akinek több pontja van a végén, az nyert. Különbség szerint:
0 győzelmi pont különbség: döntetlen
1-2 győzelmi pont különbség: kis győzelem
3-4 győzelmi pont különbség: győzelem
5+ győzelmi pont különbség: elsöprő győzelem
A csata leírása:
Korotojakból kiindulva a szovjet gépesített csapatok lendületesen törtek előre, legázolva az előttük visszavonuló magyar századot. Éles késként hatoltak a magyar védelembe a páncélosok, amiket az egyetlen gépesített lövész század Bren szállító járműveken követett. A másik két gyalogos század gyalog próbálta meg (esélytelenül) követni az előrenyomulást. A magyar tüzérségi megfigyelők pontos adatokat szolgáltattak a tüzérség felé, így az egyik gyalog közeledő század heves és folyamatos tüzérségi tűzcsapásokat szenvedett el, mely véres veszteségeket okozott az előnyomuló vöröskatonáknak.
A szovjet páncélosok hamar elérték Osztrogozsszk előterét, itt azonban megtorpantak. A városban a magyar és német védők páncéltörő ágyúkat telepítettek, illetve a bal szárnyon egy StuG III rohamlöveg szakasz foglalt el állást. Innentől lelassult az előretörés üteme. A jobb szárnyon egy századnyi T-38-as (PzKpfw 38(t)) magyar páncélos érkezett a város felmentésére. Ezek az új egységek a szovjet páncélosok felé indultak és a köztük lévő erdőben kerestek fedezéket. Hamarosan feltűnt egy magyar Re.2000 vadászgép is a légtérben. A szovjet páncélosok lehúzódtak az útról, kivéve egy szakasznyi T-60-as könnyű harckocsit, amely az úton előretörve próbálta kikémlelni, hogy milyen egységekre kell számítani a betörésnél, illetve a város határában beásott PaK-40 páncéltörő üteget próbálta megsemmisíteni.
A gépesített lövész század a város előtti erdősáv mögött keresett fedezéket, azonban ez csak hamis biztonságérzetet nyújtott. A magyar tüzérség, egy Nimród szakasz és a StuG III szakasz sorra semmisítette meg a fasor mögött meghúzódó járműveket. Eközben az előretört T-60-as folyamatos gépágyú tűz alatt tartotta a német páncéltörő ágyút, némi veszteséget okozott is a személyzetében, de végül közvetlen közelről találatot kapott és megsemmisült. Az Re.2000-es kísérővadászraj Korotojak irányába haladt, amikor a Don felett feltűnt egy MiG-3-as vadászrepülő raj, amint egy Il-2 Sturmovik csatarepülő rajt kísért. Ekkor Osztrogozsszk irányából a légtérbe érkezett egy német Ju-87 Stuka zuhanóbombázó raj is. Míg az utóbbi az erdőben lesben álló T-34-es szakaszra vetette magát, addig az Il-2-es a bal szárnyon megbúvó StuG III-as szakasz felett oldotta ki bombáit.
A Re.2000-esek a szovjet csatarepülőt vették célba, miközben a MiG-3-asok a magyar vadászrepülők mögé manővereztek. Mindezek eredményeképpen a StuG III-as szakasz és a T-34-es szakasz megsemmisült, az Il-2-es raj és a Re.2000-es raj sérüléseket szerzett. A magyar tüzérek eközben az egyik szovjet gyalogos századot, szinte teljes egészében megsemmisítették. Ekkor a harmadik század géppuska tűzzel a sérült Re.2000-eseket lelőtte az égről. Kicsit később az észak-nyugati ritkás fenyőerdőben heves páncélos ütközet alakult ki. Sorra semmisültek meg a cseh gyártású harckocsik, de időközben a Churchill nehézpáncélos is találatot kapott hátulról, és azonnal megsemmisült. A csatatéren hemzsegtek a kilőtt járművek. Az Il-2-es a magyar és német egységek felé vette az irányt és a lövészárkok felett oldotta ki maradék bombáit, némi veszteséget okozva a védők soraiban.
Az utolsó szovjet páncélos szakasz áttört az erdőn, megsemmisített egy Csaba felderítő páncélgépkocsi szakaszt, majd a város felé fordult. Ekkor már csak egy szakasznyi PzKpfw 38(t) páncélos maradt, amely a házak között keresett menedéket. Később a T-34-esek ezt a szakaszt is megsemmisítették, miközben a Stuka raj eredménytelenül támadta az erdőben álló szovjet páncélosokat. Ekkor a szovjet parancsnokság döntése alapján a támadást beszüntették a szovjet csapatok, és a megszerzett területeken védelembe mentek át, mivel az ostromra elkülönített élőerő több, mint 65%-os veszteséget szenvedett el azelőtt, hogy a város vonalát elérte volna.
Végeredmény:
- A szovjet fél több, mint 400 pontnyi ellenséges erőt semmisített meg, így 4 pontot szerzett.
- A magyar fél megakadályozta, hogy szovjetek jussanak be a városparancsnoksághoz, valamint megsemmisített 600 pontnyi szovjet erőt, így 6+1, azaz 7 pontot szerzett.
Bogesz