Valamikor réges-régen olyan 6-10 éves koromban, még a 70-es években már jártam itt. Igazából ezen kívül ennél többre nem emlékszem. Ugyan van egy emlékképem, de az is lehet, hogy az inkább egy fatornyosomban megrendezett kiállításé. Azután egyszer csak megjelent egy hír, hogy tőlem nem messze megnyílt az Újpesti Tűzoltó Skanzen. Nosza egyből bevillant egy régi emlék, de akkor épen nem volt látogatható a múzeum, átépítés miatt. Akkor azt mondták a várható nyitás 2024. Eljött a megjelölt esztendő és felkerekedtem, hogy visszacsöppenjek a gyermek koromba...
Hazánkban az első tűzoltó gyűjtemény még 1873-ban jött létre. 1904-ben egy kongresszuson bemutatásra került Köhler István gyűjteménye. Az első közgyűjtemény létrehozása már 1925-ben felmerült ebben a témakörben. Már ekkor több forrásból létrejött egy gyűjtemény, de nem került kiállításra. Aztán jött a második világháború és az ostrom amelyben ez a kollekció nagyrészt megsemmisült. 1949-ben az Országos Tűzoltó Parancsnokság ismét nekilátott egy gyűjtemény létrehozására. Azonban alig egy esztendő múltán, a parancsnokság megszüntetése után a gyűjtemény gazdátlanná vált. Aztán a múltat végkép eltörölni és a vas és acél országa leszünk jegyében, eme friss gyűjtemény egy része is a MÉH-be és kohókba került. 1953-ban ismét felmerült egy központi gyűjtemény létrehozása, majd a Posta Múzeum megalapítása után 1955-ben, csaknem 70 esztendővel ezelőtt nyitotta meg kapuit a ma is látogatható múzeum
A gyűjtemény anyaga több magángyűjtemény anyagán alapult, de kerültek ide olyan kivont tűzoltó eszközök, amelyek valamikor a tűzoltólaktanyák előtt díszelegtek. 2012-ben a Tűzoltóság az Országos Katasztrófavédelem hatáskörébe került, és így a gyűjtemény neve is a Katasztrófavédelem Központi Múzeuma névre változott. Legalább is papíron, mert még ma is a homlokzaton a Tűzoltó Múzeum felírat díszeleg.
A gyűjtemény két szinten helyezkedik el. A földszinten több, nagyméretű régi tűzoltó eszköz található. Többségük 100 esztendőnél is öregebb. Maga a kiállítás az emeleten található. Miközben eljutunk oda a lépcsőházban nevezete tűzesetek képeit láthatjuk a középkortól napjainkig.
Az emeletre jutva négy termen keresztül ismerhetjük meg Pannónia küzdelmét a vörös kakassal. Igen Pannónia, mert a kiállítás a rómaiakkal kezdődik, aztán a következő terem a középkor, majd a két további termen át jutunk el a XX. századig.
A folyóson átkelve (amiről majd később) eljutunk a másik három terembe, amely a második világháborútól napjainkig vezet. Az utolsó terem kifejezetten a gyerekeknek szól. Igazából látszik, hogy a múzeum tudatosan célozza meg az ifjabb korosztályt, Ott jártamkor is egy kisiskolás csoport látogatta meg a gyűjteményt
A folyosó két oldalán két tematikus gyűjtemény található. Az egyik oldalon egy tűzoltó jelvény kollekció. A másik oldalon viszont a tűzoltó sisakok fejlődését követhetjük nyomon.
Maga a múzeum egy működő tűzoltó laktanyában található. Meglepő módon hétfőn is látogatható, de vasárnap nem. A belépés díjtalan. Megközelítése könnyű.
A múzeumot mindenkinek csak ajánlani tudom!
Tarr (Ambasa) Gábor